Minden évben gondot okoz, hogy míg ilyenkor már nem győzzük megenni a megtermelt zöldségeket, addig a téli hónapokban csak megvásárolni tudjuk vagy bizonyos zöldségeket venni sem lehet. Ilyenkor egy háziasszony a befőzés mellett dönt.
Na de zöldség beérése nem a mi időnkhöz mérten vagy a mi kívánságaink szerint történik. Két üveg uborka befőzésébe meg bele sem kezdünk.
Marad két lehetőségünk. Az egyik, hogy vásárolunk nagyobb mennyiséget a piacon, de legyünk őszinték, a piacon található uborka nem a leginkább közkedvelt, sokak által előnyben részesített uborka méret. A legtöbb esetben már csak a nagyobb, kovászolni való uborkát kaphatunk. Ráadásul ott áll a kertünkben az uborka tövünk, amit gondoztunk és locsoltunk egész nyáron, csak sajnos nem olyan ütemben terem, ahogy mi szeretnénk.
Így marad a másik lehetőség, hogy készítsünk hordós uborkát.
Ennek az elrakási formának a legfontosabb előnye, hogy az elkészített alaplébe bármikor dobálhatunk friss uborkát. Nincs másra szükségünk csak egy legalább 30L műanyag jól záródó vödörre vagy hordóra és az alaplére melynek egy bevált receptjét az alábbiakban ismertetjük.
Körülbelül 20kg uborkához (4-7cm) elegendő alaplé:
- 14 liter víz
- 2.5 liter ételecet (10%)
- 35 evőkanál kristálycukor
- 13 evőkanál konyhasó
- 20-25 db babérlevél
- 15 g koriander mag
- 50 g mustármag
- 20 g egész bors
- 3 csapott kávéskanál borkén
- legalább 6 csokor kapor
Elkészítésének menete:
Függetlenül attól, hogy a fent említett 20kg uborkát egyszerre, vagy esetleg folyamatosan gyűjtve tesszük az alaplébe, fontos az uborka megfelelő tisztítása.
Minden esetben kellő gondossággal mossuk meg a zöldségeket. Folyó víz alatt egy körömkefével vagy (még nem használt) "dörzsinek" nevezett szivaccsal alaposan tisztítsuk meg az uborkákat. Nem kell sem bevagdalni, sem a végeket levágni.
Következhet az alaplé elkészítése. A legegyszerűbb megoldás ha 10L tiszta vizet, egyből a vödörbe öntünk és a maradék 4L vízbe oldjuk fel a sót és cukrot. Ezt a sós levet elkeverjük a vödörbe öntött vízzel és hozzáadjuk a fűszereket.
A hordós uborka készítésénél a befőzés szabályaival ellentétben. sajnos elengedhetetlen a tartósítás. Nagy mennyiség, és amíg el nem fogy, addig folyamatosan lesz nyitogatva, belenyúlkálva és folyamatosan fog érintkezni a teteje a levegővel. Így a tartósítás érdekében borként használunk.
Amit tudni illik a borkénről:
A borkén csak hideg felöntőlével szabad elkeverni, és ezt követően már a lét nem forraljuk, mert a borkén a hő hatására elkezd elbomlani, és kéndioxid szabadul fel, amely egy nem túl kellemes szagú anyag. Egyébiránt a borkén egy nagyon jó dolog, mert kiválóan tartósít, és roppanósan tartja a zöldségeket.
A borkén hozzáadásánál a legegyszerűbb ha kiveszünk egy kis levet és abban oldjuk fel, megbizonyosodva, hogy rendesen feloldódott, majd visszaöntjük.
Most már nincs más dolgunk, mint 2-3 naponta megkeverni és körülbelül másfél hónap múlva már fogyasztható is az elkészített uborka. (Ez az idő függ attól, hogy egyszerre vagy szakaszosan lett-e hozzáadva a zöldség)
Szeretne valami újat kipróbálni?A fent leírtak szerint készítse el az alaplevet, de az uborka mellé tehet bele karfiolt, paprikát, fokhagymát, cukkinit (10-15cm leszedve) esetleg dinnyét (kis méretű zöld "éretlen") |