Egy igazán krémes, aromákban gazdag stout!
A Chocolate Milk Stout egy sörstílus, amely egyesíti a stout erőteljes, pörkölt karakterét a kakaó vagy csokoládé jegyeivel, valamint a laktózzal nyújtott édes krémességgel. Ez a kombináció egy gazdag, krémes és édes sört eredményez, amely gyakran a desszertsör kategóriába sorolható. A Chocolate Milk Stout jellegzetességei közé tartozik a bársonyos textúra, a mély, sötét csokoládé íz és a selymes lecsengés.
Néhány kulcsfontosságú elem, ami a Chocolate Milk Stout készítéséhez szükséges:
- Maláta: A Stout sörök alapját általában sötét maláták adják, mint a csokoládé maláta és a pörkölt árpa. Ezek a maláták adják a sör sötét színét és pörkölt ízeit.
- Laktóz: A Milk Stout egyik meghatározó összetevője a laktóz, amely egy tejcukor. A laktózt az élesztő nem tudja lebontani, így az a sörben marad, édes és krémes karaktert adva a sörnek.
- Csokoládé vagy kakaó: A Chocolate Milk Stoutban a csokoládé ízét különféle módokon lehet elérni, például kakaóporral, kakaóbabbal vagy akár csokoládé esszenciával. Ezeket az összetevőket általában a főzés későbbi szakaszában adják hozzá, hogy az ízek megmaradjanak.
- Élesztő: Az élesztő az erjesztési folyamatot végzi, de fontos, hogy olyan élesztőt válasszunk, amely jól működik a Stout sörökkel, és nem ad túl sok élesztőből származó ízt a sörhöz.
A Chocolate Milk Stout egy népszerű sörstílus, amely vonzza azokat, akik kedvelik az édesebb, desszertszerű söröket, és jól illik olyan ételekhez, mint a sütemények, fagylalt vagy más desszertek, de akár egy jól elkészített steak mellé is nyugodt szívvel ajánljuk.
Chocolate milk stout összetevők:
- 2,96 kg Maris Otter maláta
- 0,45 kg Chocolate maláta
- 0,15 kg Pörkölt árpa maláta
- 29,3 g Fuggles komló
- 9,7 g Fuggles komló
- 0,14 kg rizshéj
- 0,5 kg laktóz
- 8 g Kveik élesztő
- 60g (holland) kakaópor
A Milk stout elkészítése:
A hőfokok betartása nagyon fontos, ezért érdemes digitális maghőmérőt vagy folyamatosan ellenőrizhető lebegő hőmérőt használni a főzés során.
- 9.64 l vizet 54 C fokra melegítünk, majd hozzáöntjük a megroppantott maláta keveréket és a rizshéjat. Ezt követően 50 C fokon tartva 30 percig pihentetjük.
- A hőfokot lassan 68,9 C fokra emeljük, majd ezen a hőmérsékleten szintén 45 percig pihentetjük.
- A máslás előtti utolsó lépésként a hőfokot 75.6 C fokra emeljük és 10 percig pihentetjük.
- Addig míg pihentetünk, előkészülünk a máslásra/cefre szűrése. (A szűrést könnyíthetjük ha cefrézőzsákot használunk a malátánál). 11,58 l vizet 75,6 C fokra melegítünk. Amint letelt a 10 perc pihentetés és a víz is elérte a megfelelő hőfokot, leszűrjük a malátát és átmossuk a felmelegített vízzel, hogy a benne maradt értékes anyagokat, cukrokat kinyerjük.
- A leszűrt kb. 17,52 liter mennyiségű sörlevet forralni kezdjük. Amint forr a cefrénk, hozzáadjuk 29,3 g fuggles komlót és forraljuk 60 percen keresztül.
- A 30. percben, hozzáadjuk a 9,7 g fuggles komlót, amit további 30 percig forralunk.
- A 30 perc forralás befejeztével hozzáadjuk a 0,5 kg laktózt és a 60 g kakaóport. ( A kakaót az erjesztőedénybe töltést követően is hozzáadhatjuk).
- Megkezdhetjük a gyors visszahűtést 25 C fok alá.
- A 25 C fok alá hűtött sörlevet erjesztő edénybe tesszük és beoltjuk a 8g kveik sörélesztővel.
- Kb. két hét erjedés következik. Érdemes ellenőrizni a final gravity értéket, mert ha elértük az 1,014 SG-t megkezdhetjük a palackozást.
- 0,5 l palackokba 3,7 g kristálycukrot vagy 1-1 db karbonizációs cukrot teszünk a szénsavképződés érdekében.
- A kipalackozott sörlevet még 2 hétig érleljük.
Tetszett a sör recept? Szeretnéd te is elkészíteni a milk soutot?
Az alábbi űrlap kitöltésével már meg is rendelheted!